Jag har inte fått någon orderbekräftelse

Kolla i er skräppost så kan den eventuellt ha hamnat där? Annars kan ni maila till oss så kollar vi vad som skett.

Hur beställer jag varor som ska levereras till någon annan?

1. Fyll i mailadress (Är din egen information redan ifylld så klicka på "Inte du?" ovanför adressrutan)

2. Fyll i mottagarens postnummer

3. Klicka på länken ”vill du inte ange ditt personnummer”, då kommer en ruta upp där du kan välja ”fortsätt utan”. Klicka på den!

4. Om du inte ser länken ”vill du inte ange ditt personnummer” klicka på ”inte du” ovanför adressrutan.

5. Nu kommer du in i en ny adressruta där du ska ange mottagarens namn & adress. Tänk på att mottagarnamnet är den som kan hämta ut paketet. Adresserar du det till ett barn så måste barnet ha legitimation. Är du osäker adressera i någon vuxens namn.

6. Du måste sedan betala med bankkort eller via direktbetalning.

Finns alla varor i lager?

Alla produkter med med texten ”I lager” på hemsidan finns för omgående leverans och skickas från vårt lager i Hallsberg. Alla produkter finns inte i vår fysiska butik, men de kan beställas för avhämtning senast nästkommande vardag. 

Jag har beställt en produkt med leveranstid?

Ibland startar vi försäljning av populära produkter strax innan de kommer för att snabbt kunna leverera dom till er. Dessa datum är preliminära och kan komma att ändras. Du kan när som helst innan vi har levererat er beställning makulera din order genom att kontakta oss. En redan levererad order kan inte stoppas eller makuleras.

Det står alltid tydligt vid köp om ni förbeställer en vara.

Har du flera produkter på din order där vissa finns i lager kommer de att invänta de inkommande produkterna innan vi skickar er beställning. 

Vart levereras mitt paket?

Alla beställningarna skickas med Postnord. De minsta paketen kan komma direkt hem i brevlådan eller annars till ert närmsta postombud. Vi rekommenderar alla kunder att ladda ner Postnords app. I den får ni notiser när ert paket finns hos ombudet, när det riskerar gå i retur till oss och ni kan även signera med bank-id och låta någon annan hämta ert paket utan att ha er legitimation.

Hur ångrar jag mitt köp?

För att ångra ert köp skickar ni tillbaka vara inom 60dgr efter att ni mottog den. Märk paketet med ert ordernummer, så vi vet vilken beställning vi ska återbetala. Varan ska vara i oförändrat skick för att få full återbetalning, men du har som konsument rätt att öppna och prova varan innan du ångrar ditt köp. I dessa fall kan ett returavdrag ske. 

Leksaksaffären

Tegelgatan 1

69432 Hallsberg

Reklamation och skadade försändelser

Har ni haft oturen och få en skadad försändelse eller en produkt som gått sönder vänligen använd vårt kontaktformulär och fyll i all information, bifoga en bild och utförlig beskrivning om vad som är fel. Alla synliga transportskador ska anmälas direkt vid uthämtning av ert paket, men ni kan fortfarande hämta ut det.

När får jag mitt paket?

Vi skickar normalt alla paket inom 24 timmar efter lagd beställning (ej på helger och röda dagar). Efter att er beställning lämnat vårt lager erhåller ni en leveransbekräftelse och ert paket bör vara framme inom 1-3 dagar. Under storhelger så som Black Friday och under jul så kan leveranstiden bli något längre, men framgår i dessa fall på vår hemsida.

Uthämtning av paket

Paketen hämtas ut av personen vars namn beställningen är lagd i. Om ett bud ska hämta paketet krävs något av följande.

- Budet har mottagaren och sin egen legitimation

- Mottagaren har signerat paketet med bank-id i Postnord appen och skickat koden till budet

Kan jag köpa alla varor i eran fysiska butik?

Alla produkter kan köpas i vår fysiska butik. I de fall produkten inte finns på lager i den fysiska butiken så kan de tas in dit senast nästkommande vardag.

Produkten står är tillfälligt slut på nätet, finns den i er fysiska butik?

Ja, det är mycket möjligt att produkten kan finnas i vår fysiska butik. Butiken kan dock inte lägga undan varor för att sedan skickas, men man kan reservera en produkt för avhämtning. 

Kan jag hämta min vara på ert lager?

Om varan endast finns på vårt lager så kan den hämtas där efter överenskommelse eller i vår fysiska butik senast nästkommande vardag.

Jag har inte fått någon faktura?

Vi skickar ut alla fakturor via Klarna och de kommer normalt till er via email inom 1-5dgr. Har ni inte fått någon faktura så kolla er skräppost eller kontakta Klarnas kundtjänst 08-120 120 10