Jag har inte fått någon orderbekräftelse

Kolla i er skräppost så kan den eventuellt ha hamnat där.

Hur beställer jag varor som ska levereras till någon annan?

1. Fyll i mailadress (Är din egen information redan ifylld så klicka på "Inte du?" ovanför adressrutan)

2. Fyll i mottagarens postnummer

3. Klicka på länken ”vill du inte ange ditt personnummer”, då kommer en ruta upp där du kan välja ”fortsätt utan”. Klicka på den!

4. Om du inte ser länken ”vill du inte ange ditt personnummer” klicka på ”inte du” ovanför adressrutan.

5. Nu kommer du in i en ny adressruta där du ska ange mottagarens namn & adress. Tänk på att mottagarnamnet är den som kan hämta ut paketet. Adresserar du det till ett barn så måste barnet ha legitimation. Är du osäker adressera i någon vuxens namn.

6. Du måste sedan betala med bankkort eller via direktbetalning.

Finns alla varor i lager?

Alla produkter med med texten ”I lager” på hemsidan finns för omgående leverans och skickas från vårt lager i Hallsberg. Alla produkter finns inte i vår fysiska butik, men de kan beställas för avhämtning senast nästkommande vardag. 

Jag har beställt en produkt med leveranstid?

Ibland startar vi försäljning av populära produkter strax innan de kommer för att snabbt kunna leverera dom till er. Dessa datum är preliminära och kan komma att ändras. Du kan när som helst innan vi har levererat er beställning makulera din order genom att kontakta oss. En redan levererad order kan inte stoppas eller makuleras.

Har du flera produkter på din order där vissa finns i lager kommer de att invänta de inkommande produkterna innan vi skickar er beställning. 

Vart levereras mitt paket och kan jag välja ombud?

De allra flesta beställningarna skickas med DHL till ombudet som är närmast leveransadressen. Önskar ni att vi skickar er beställning till ett annat ombud lägg in ett meddelande när du gör din beställning. Har du redan lagt din beställning kan du använda vårt kontaktformulär och det är då mycket viktigt att du anger ditt ordernummer i rutan för att vi ska kunna länka det till rätt beställning. Vid ändring av ombud efter att vi skickat er beställning tillkommer en avgift på 225kr.

Mindre beställningar (med en totalvikt under 500g) skickas med postnord och är inte möjliga att välja ombud på.

Hur ångrar jag mitt köp?

För att ångra ert köp skickar ni tillbaka vara inom 60dgr efter att ni mottog den. Varan ska vara i oförändrat skick för att få full återbetalning, men du har som konsument rätt att öppna och prova varan innan du ångrar ditt köp. I dessa fall kan ett returavdrag ske. 

Leksaksaffären

Västra Storgatan 3

69430 Hallsberg

Reklamation och skadade försändelser

Har ni haft oturen och få en skadad försändelse eller en produkt som gått sönder vänligen använd vårt kontaktformulär och fyll i all information, bifoga en bild och utförlig beskrivning om vad som är fel. Alla synliga transportskador ska anmälas direkt vid uthämtning av ert paket.

När får jag mitt paket?

Vi skickar alla paket inom 24 timmar efter lagd beställning (ej på helger och röda dagar). Efter att er beställning lämnat vårt lager erhåller ni en leveransbekräftelse och ert paket bör vara framme inom 1-2 dagar. Under storhelger så som Black Friday och under jul så kan leveranstiden bli något längre, men framgår i dessa fall på vår hemsida.

Uthämtning av paket

Endast personen som står på beställningen kan hämta ut paket från oss. Det är möjligt att be ett bud (över 18år) hämta försändelsen, men måste då visa upp mottagaren och budets legitimation. Det är inte möjligt att byta namn på en lagd beställning.

Mitt paket ligger hos fel ombud?

Sök först själv vilket ombud som är närmast dig HÄRHar DHL inte levererat till det ombudet som kommer överst i träfflistan kan vi begära en kostnadsfri flytt av ert paket. Vill ni byta ombud tillkommer en avgift på 225kr 

Kan jag köpa alla varor i eran fysiska butik?

Alla produkter kan köpas i vår fysiska butik. I de fall produkten inte finns på lager i den fysiska butiken så kan de tas in dit senast nästkommande vardag.

Produkten står är tillfälligt slut på nätet, finns den i er fysiska butik?

Ja, det är mycket möjligt att produkten kan finnas i vår fysiska butik. Butiken kan dock inte lägga undan varor för att sedan skickas, men man kan reservera en produkt för avhämtning. 

Kan jag hämta min vara på ert lager?

Om varan endast finns på vårt lager så kan den hämtas där efter överenskommelse eller i vår fysiska senast nästkommande vardag.

Jag har inte fått någon faktura?

Vi skickar ut alla fakturor via Klarna och de kommer normalt till er via email inom 1-5dgr. Har ni inte fått någon faktura så kolla er skräppost eller kontakta Klarnas kundtjänst 08-120 120 10